HISTORIE

"Zpěvácký spolek" Čech a Lech, dnes Pěvecký sbor Čech a Lech, byl založen 30.8.1862 v Humpolci po vzoru pražského Hlaholu. Podnět k založení dali čeští vlastenci Maxmilián Bečvář a František Malát. Při založení promluvil humpolecký farář Daniel Heřmánek a byly vypracovány stanovy spolku. Dne 7.9.1862 byl jmenován první sbormistr učitel Josef Rychnovský a první předseda Josef Štěpán Nápravník.

Heslo zpěváckého spolku "Zpěv a vlast - naše slast", odznak stříbrná lyra s písmeny Č.L. a název spolku "Čech a Lech" byly ustanoveny 14.12.1862.
Spolek Čech a Lech byl původně mužský. V roce 1884 pod vedením sbormistra Antonína Grulicha byl také založen ženský sbor. Postupem času se pěvecký sbor stal sborem smíšeným.
Po první světové válce se zpívalo při všech významných událostech a výročích. Až do roku 1939 se pokračovalo v úspěšných koncertech a k hostování byly zvány i další pěvecké sbory - PS Českých učitelů, PS Hlahol.
V neradostné době 2. světové války byla činnost zpěváckého spolku podstatně omezena. Texty sboru byly cenzurovány. Počet mužů ve sboru dosáhl v roce 1943 67 a žen 60.

Po 2. světové válce činnost sboru ustává pro nezájem členů. Jediným velkým úspěchem zpěváckého spolku bylo 1. února 1946 zřízení "Městské hudební školy" (dnes ZUŠ G. Mahlera). Prvním ředitelem byl jmenován Josef Reyhon ml.

Činnost PS byla obnovena až v roce 1964, zásluhou ředitele LŠU Otakara Drnce, který byl také sbormistrem. PS znovu účinkuje při významných událostech města.

Repertoár PS Čech a Lech byl a je velmi rozmanitý. Zpívá skladby duchovní, písně lidové a národní, skladby našich i světových skladatelů, skladby z muzikálů, hudebních filmů a operet.

Činnost a práce PS byla založena vždy na ochotě lidí pravidelně se scházet a ve svém volném čase přinášet radost sobě i ostatním. Dlouhodobé trvání spolku se nikdy neobešlo bez obětavé práce sbormistrů, předsedů a dalších členů PS.